Provensálsko je historická krajina v jihozápadní části Francie. V její souvislosti se nám vybavuje levandule, provensálské bylinky, krásné venkovské krajinky a slunečné klima. Pokud to místo jednou navštívíte, určitě se do něj zamilujete a budete tady chtít strávit zbytek života. V tomto případě návrat domů může znamenat smutnou nutnost. Ale není vše ztraceno! Co nám stojí na překážce, abychom do naší útulné domácnosti pozvali idylické klima francouzské Provance? Zařizování vlastního domova v provensálském stylu má stále větší zástupy nadšenců – móda na provensálský styl vkročila do našich domácností několik let tomu a je stále oblíbená.

Slunečný interiér

Provensálský styl se vyznačuje výběrem určitých barev. Mohlo by se zdát, že vévodí bílá barva, ale ve skutečnosti převládají pastelové barvy: blankytně modrá, olivová zeleň, levandulová fialová, žlutá, béžová, které doplňuje bílá. Světlé a teplé barvy zrcadlí radost ze soužití s přírodou, ke které lze přirovnat idylické klima francouzské vesnice – bájné představy místa štěstí, soužití lidí, fauny a flóry, něco ve stylu arkádie. Kdo z nás by se nechtěl ocitnout na takové místě? Barvy však nejsou vše. Důležitý je také nábytek a materiály, z kterých je zhotoven. Převládá dřevěný nábytek, odolný, jehož přírodní ráz ladí s užíváním darů přírody. Převládá jednoduchý nábytek, s jemnými a harmonickými tvary – jsou však bohatě zdobeny, hlavně vyřezávanými rostlinnými motivy. Všechno je spojeno s okolní přírodou. Je to pozitivní rys, protože uklidňuje myšlenky, přivolává vzpomínky spojené s přírodou. Ozdoby jsou nejen na nábytku a nemusí být nutně vyřezávané. Podstatné jsou motivy např. na zdech, taktéž spojené s přírodou, mohou to být květinové vzory. Objevují se obrázky psů a koček. Dřevo není jediný materiál, používaný při aranžování provensálského stylu – hojně se využívá kámen, např. na podlahy, a také keramika – květináč s levandulí krásně ozdobí parapet. Často se objevuje kované železo, hlavně u zahradního nábytku. Důležité jsou různé maličkosti a ozdoby. Jejich úkolem je doladění místnosti. Nemohou chybět proutěné koše barvené na bílo nebo židle. Při takové aranžaci domova i v pošmourný den uvidíme paprsky slunce, které rozjasní naši tvář.

Ideální aranžace?

Provensálský styl může být pro mnohé ideální. Místní aranžace, které napodobují francouzský originál, jsou jen náhražky. Přes veškerou snahu se nemohou rovnat tomu, co najdeme v jihovýchodní části domova Napoleona Bonaparte. Budou chybět mohutné, barvou natřené trámy pod stropem, smotky provensálských bylinek, které šíří příjemné aroma, pověšené někde v kuchyni, domek obrostlý vínem a levandulová pole kolem. Takové zázraky jsou pouze ve Francii. Avšak pro přiblížení této atmosféry stojí za to využít provensálský styl v našich podmínkách. Náš dům neztratí nic na své kráse a naši hosté budou okouzleni stejně jako my. Při troše fantazie a představivosti se během vteřiny přeneseme do Provance.Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Připoj se ke Kubovi Srebrzyńskému na Google+

Strana: www.drevenynabytek24.cz